english language   Persian language

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

15 می 2014- توانایی انتقال یک ژن یا ترادفی از DNAاز یک حیوان به ژنوم حیوانی دیگر نقش بسیار مهمی درطیف وسیعی از تحقیقات پزشکی از جمله سرطان، آلزایمر و دیابت دارد.

اما روش سنتی انتقال ماده ی ژنتیکی به یک سلول که میکرواینجکشن یا ریز تزریق نام دارد دارای یک عیب جدی است. در این روش از یک پیپت شیشه ای کوچک برای پمپ کردن محلول حاوی DNAبه داخل هسته ی یک سلول تخم استفاده می شود اما ورود بیش از حد مایع  به داخل سلول می تواند سبب تورم و تخریب سلول شود، به همین علت 25 تا 40 درصد موارد استفاده از این روش بامرگ سلولی همراه است. حال دانشمندان دانشگاه Brigham Youngراهی برای جلوگیری از مرگ سلول هنگام انتقال DNAبه سلولهای تخم یافته اند.

در مجله ی بررسی ابزارهای علمی، محققان درباره ی  سیستم نانواینجکتور میکروالکترومکانیکال انتقال DNAیا MEMSکه برای تزریقDNAبه داخل زیگوت موش (چنین تک سلولی که شامل یک تخمک بارور شده است) آزمایش گردید،توضیح دادند.

پرفسور Jensenمی گوید: اساساً ما از نیروهای الکتریکی برای جذب یا دفع  DNAاستفاده می کنیم عمل تزریق DNAبا استفاده از یک نیزه ی بسیار کوچک که رسانای الکتریکی است انجام می شود، DNAبه سطح  خارجی نیزه که بار مثبت  دارد جذب می شود. سپس نیزه به داخل یک سلول  وارد می شود بار الکتریکی نیزه عوض شده و DNAاز نیزه  جدا می شود و به این ترتیب DNAوارد آن سلول می گردد.

نیزه ی استفاده شده در روش نانو اینجکتور MEMSبسیار باریک است و در این تکنیک ازمایع اضافه ای استفاده  نمی شود بنابراین سلولها درمقایسه  با فرآیند  ریز تزریق تحت استرس کمتری قرار می گیرند.

تصویر میکروسکوپ الکترونی روبشی SEMنشان می دهد که نانواینجکتور نزدیک  به یک دانه ی لاتکس که هم اندازه ی یک سلول تخم است قرار دارد  شما می توانید اندازه ی نانواینجکتور ونیزه ی  آنرا با اندازه ی  یک سلول  مقایسه کنید.

 Jensenمی گوید: توانایی تزریق DNA به داخل سلول بدون ایجاد مرگ سلولی منجر به ایجاد تزریق کارآمدتری  شده است که به نوبه ی خود هزینه ی تولید یک حیوان تراریخت یا ترانس ژنیک را کاهش می دهد.

دکتر Jensenمی افزاید: یکی از مهمترین یافته های این تیم تحقیقاتی امکان استفاده از نیروهای الکتریکی برای گرفتن DNAاز هسته ی سلول  بدون  نیاز به دقت درهدف گیری نیزه درون پرونوکلئوس (ساختمان سلولی که حاوی DNAسلول است) است. این روش در آینده ما را قادر خواهد کرد که تزریقات را بطور اتومانیک بدون نیاز به تزریق دستی انجام دهیم. این روش تزریق به ما این توانایی را می دهد که تزریق DNAرا در حیواناتی انجام دهیم که جنین کدر یا تاری دارند چنین حیواناتی  شامل بسیاری از حیوانات جالب توجه و بزرگتر مانند خوک است که برای تکنولوژی های تراریخت یا ترانس ژنیک بسیار جذاب خواهند بود. ما اعتقاد داریم با استفاده از این دستگاه در آینده می توانیم ژن تراپی را در کشت سلولی یک بیمار انجام دهیم.

منبع:www.medicalnewstoday.com/releases/276793.php
مرجع فارسی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایر مطالب مفید

آمار سایت

کاربران
1018
مطالب
63
وب لینک ها
4
نمایش تعداد مطالب
279053

اشتراک گذاری، ایران MEMS

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest

خبرنامه سایت

.:: وبسایت ایران MEMS بعنوان اولین فضای جامع برای بحث و گفتگو در خصوص تکنولوژی MEMS/NEMS و علوم مرتبط است ::.

آمارگیر ایران MEMS

About IranMEMS group

وب سایت ایران MEMS از ابتدای سال میلادی 2014 شروع به کار کرده است.
وبلاگ های ما از سال 2011 شروع به کار کرده بودند، و با تکیه بر دانش و همکاری اساتید داخلی، بر آن شدیم که مجموعه ای پایدار ایجاد کنیم.
هدف این مجموعه ایجاد فضایی یکپارچه و جامع در خصوص تکنولوژی میکرو/نانو الکترومکانیکی برای محققان و دانشجویان فارسی زبان است.

خدمات ایران MEMS عبارتند از :

  • ارائه Hand book و E-book  های معتبر
  • ارائه مطالب تکنولوژی MEMS/NEMS و علوم مرتبط
  • ارائه تالار گفتمان و بحث جهت افزایش راندمان این علم در کشور و تسریع در تحقیقات
  • سعی در پوشش خبری همه پایگاه های معتبر و مرتبط

راه های تماس با گروه ایران MEMS

۵ راه متفاوت برای تماس با گروه ایران MEMS وجود دارد . اولین راه بر روی دکمه پشتیبانی آنلاین سایت کلیلک نموده و با اپراتور ما صحبت نمایید. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید. سومین راه مراجعه به صفحه فیس بوک IranMEMS می باشد. چهارمین راه مراجعه به صفحه گوگل پلاس IranMEMS میباشد.

 

آدرس ایمیل ما : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس مدیر وبسایت : 09383710351
آدرس سایت رسمی ما : wwwIranMEMS..ir

اطلاعیه Iran MEMS

اطلاعیه Iran MEMS

آیا تمایل به همکاری با ما را دارید؟
مدیر انجمن/مدیر محتوی/ نویسنده / همیار مطلب
برای پیش برد و جمع آوری اطلاعات MEMS / NEMS در این فضا، از شما دعوت بعمل می آید تا در این امر مارا یاری کنید.
درصورت تمایل به ارتقا سطح دسترسی به آدرس Iranmems@gmail.com ، میزان وقت هفتگی و اطلاعات خود را ارسال کنید و سایر جزئیات را در پاسخ ما به ایمیل خود مطلع شوید.
با تشکر از حسن انتخاب شما